Patrí reklama v televízii do inventárov múzeí 20. storočia?

Autor: Juraj Vedej | 27.10.2012 o 10:49 | (upravené 27.10.2012 o 12:18) Karma článku: 10,58 | Prečítané:  450x

Dnešný trh je presýtený výrobkami a službami. Je prirodzené, že v tejto takmer dokonalej konkurencii, ktorá v mnohých odvetviach panuje, chce na seba každý predajca upozorniť. Hitom 20. storočia bola reklama. Tu sa ale vynára otázka, či je v novom storočí stále priestor pre tak zastaralé spôsoby komunikácie.

Reklama si prešla dlhým vývojom a prežila si svoje časy najväčšej slávy, keď úspešne ovplyvňovala milióny spotrebiteľov z celého sveta. V súčasnosti sa ale reklama stáva čoraz menej efektívnou a firmy miesto toho, aby sa zamysleli nad touto skutočnosťou a hľadali nové spôsoby komunikácie, vrážajú stále väčšie a väčšie balíky peňazí do televíznej reklamy.

Prečo však hit minulého storočia stráca svoj lesk? Je to prosté. Všetkého veľa škodí. Národná banka pustí do obehu veľa peňazí a bum, máme tu vysokú infláciu - zle. Vynikajúce divadelné predstavenie s perfektným obsadením (nemyslím Studenkovú, Vajdu, či Maštalíra, tí sú aj tak všade) trvajúce 6 hodín. Ľudia pospia, alebo to vzdajú v polovici - zle. Buchnete do reklamnej pauzy v televízii spoty v dlhšom trvaní ako samotný film, ľudia to pozerať nebudú - zle! Samozrejme, peoplemetre vám povedia, že v čase tej-ktorej reklamy bol televízor zapnutý, ale úprimne... Koľkí z vás ostávate naozaj pred tým televízorom sedieť počas deväťminutových pásiem reklám? Áno... počítali sme to minule s kamarátom. Reklamná pauza na Hnojke trvala priemerne (spolu s upútavkami) 8 minút! To je pomaly viac ako samotné pásmo filmu medzi reklamami!  A tu musím ešte pre korektnosť podotknúť, že Narkóza na tom nie je o nič lepšie. Pre porovnanie ešte uvediem, že v časoch keď Narkóza začínala, obsahovala reklamná prestávka asi 4 spoty (maximálne teda 2 minúty!).

Televízie toto všetko dobre vedia, ale nenechajú si predsa ujsť zisk, keď je po reklamách taký dopyt, nie? Takže čo ešte môžu spraviť, keď už sú pásma reklám tak dlhé, že dosiahli pravdepodobne maximálnu únosnosť v očiach spotrebiteľa? Ó ano, prirodzene, upraviť čas, kedy bude reklamné pásmo odvysielané! Veď prečo ho nedať minútu pred koncom celovečerného filmu, alebo dokonca aj 30minútového sitcomu? Ľudia sú predsa zvedaví ako to skončí, keď už tam vydržali toľko sedieť. Najvtipnejšie na tom všetkom je, že televízie a aj reklamky veľmi dobre vedia o tom, aký má reklama nízky zásah na spotrebiteľa. Klientom však aj naďalej budú ukazovať výsledky peoplemetrov a grafy predajnosti s tým, že "aha koľko ľudí to videlo! Je to super!" Ale uvedomme si, že spolu s reklamou prebiehajú aj iné marketingové aktivity, ktoré vplývajú na rozhodovanie spotrebiteľa. Reklama nie je centrom vesmíru a sama tie čísla predajnosti rozhodne nedvíha.

Reklama nikdy nepotrebovala výraznú dávku kreativity. Televízia vám odvysiela hocičo, za čo si zaplatíte a spĺňa isté štandardy. To je jednoducho holý fakt. Je pravda, že kreatívnejšie reklamné kampane majú väčší úspech, ale čo z toho, keď je reklamný priestor zahltený nudnými a nekreatívnymi spotmi, na ktoré sa vyhadzujú enormné sumy peňazí? Je to ako keby sa naše reklamky, či skôr ich klienti, báli ísť do odvážnejších televíznych spotov. Kofola to s novou bylinkovou príchuťou skúsila. Spot vyvolal búrlivú spoločenskú diskusiu a nakoniec ho Rada pre vysielanie zmietla zo stola ako neetický. (V dnešnej dobe totálnej dekadencie v televíziach bol nevinný spot, ktorý nič neukázal, len naznačil označný za neetický a Rada k tomuto záveru rozhodne dospela bez cudzieho pričinenia... viete komu takéto niečo hovorte). Ale hovorilo sa o nej a to je to, čo marketing potrebuje! Týmto som len chcel povedať, že firmy vyslovene číhajú na "prešľap" konkurentov, aby ich mohli udať. To tiež neprospieva kreativite v reklame. Ja to vidím tak, že slovenský mediálny trh zastagnoval na jednom mieste, hráči sa navzájom držia v šachu a niet sa kam pohnúť.

Čo sa s týmto stavom dá robiť? Nechoďte do televízie!!! Každý, kto sa čo i len trošku zaujíma o marketing a sleduje trendy vie, že v dnešnej modernej dobe existuje enormné množstvo možností, ako na seba upozorniť a za lacnejší peniaz. Ľudia televíziu pozerajú čoraz menej a trávia viac času na internete, či sťahovaním filmov. Inzerujte na nete, tam sa presne dá zacieliť reklama na ten segment ľudí, ktorý potrebujete (verte mi, google vie o jednotlivých spotrebiteľoch viac než oni sami o sebe). Pre tých ešte kreatívnejších tu mám ďalšie a predovšetkým lacnejšie spôsoby, ako sa zviditeľniť. Prečítajte si niečo o virálnych videách. Uvidíte ako kreativita a humor dokáže predávať za neporovnateľne nižšie náklady ako TV spoty. Zoberte si len obyčajného Old Spice Guy. Procter tento viral bez vážnejšej propagácie zavesil na stránku a ono to bolo tak dobré, že to ľudia začali zdieľať sami od seba a do dnešného dňa to má cez 43 miliónov pozretí! Alebo čo takto skúsiť Buzzhunting, prípadne viac zapojiť PR a miesto omielania produktu skúsiť pretlačiť do médií témy a nenútene tak poukázať na seba, ako spoločnosť? Využívajte blogy, na západe už majú ohromnú moc a pomaly ale isto to preniká už aj sem, veď sa pozrite na takého Sulíka, ako mu to ide. Preštudujte si veci o SEO; nepodceňujte silu webu! Ani netušíte, aký efekt sa týmito technikami dá dosiahnuť a to všetko pri minimálnych nákladoch.

Môj názor na televíznu reklamu je teda jasný. Buď sa výrazne skráti čas reklamných prestávok v televíziach a skvalitní sa kreativita a posolstvo samotných spotov, alebo reklama, akú ju dnes poznáme, svoju budúcnosť nemá.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?