Lonesome George

Autor: Juraj Vedej | 8.2.2013 o 14:09 | (upravené 8.2.2013 o 14:39) Karma článku: 13,61 | Prečítané:  246x

Toto je korytnačka, ktorej druh minulý rok definitívne vyhynul vďaka ľuďom. Volal sa Lonesome George a pochádzal z ostrova Pinta. V roku 1971 ho objavili ako posledného jedinca svojho druhu. Jeho vek bol odhadnutý približne na 60 rokov a nikto nevedel povedať, ako dlho už tak osamelo žil.

V záujme zachovania genofondu ho previezli do národného parku, kde sa ho pokúšali spáriť s podobnými druhmi sloních korytnačiek. Neúspešne. Posledných 40 rokov svojho života prežil v úplnej samote. Lonesome George sa dožil približne 100 rokov. Dôvod smrti vedci uvádzajú ako zlyhanie srdca a starobu, resp. ukončenie životného cyklu. Galapágske korytnačky sa ale obvykle  dožívajú veku až 200 rokov. Osobne si myslím, že sa utrápil na smrť...

Je to smutný osud jednej živej bytosti, za ktorý môžeme všetci do jedného svojou nezodpovednosťou. Na svete sú tisícky druhov zvierat, ktoré postihol, alebo im hrozí podobný osud ako Goergovi a to len vďaka ľudskej bezohľadnosti. Čo ma však nesmierne teší je, že sú medzi nami takí, ktorí sa tomu snažia zabrániť a zachrániť to, čo sa ešte dá. Nuž a nám ostatným pre začiatok postačí, keď si uvedomíme, že na tejto planéte nie sme sami, a predovšetkým to, že nie sme bohovia. Nájdime v sebe lásku a začnime sa správať ako súčasť tejto jedinečnej planéty, kým nie je neskoro.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Trumpizmus. Politický smer, ktorým sa neriadi ani Donald Trump

Medzi republikánmi po týchto voľbách už neplatí konsenzus z Reaganovej éry, že strana by mala byť konzervatívna.

KOMENTÁRE

Štartuje nová éra Ameriky, Trump sa stáva prezidentom

Časť sveta sa bude s obavami prizerať, ako napĺňa volebný slogan.


Už ste čítali?