Balada o ženách

Autor: Juraj Vedej | 11.4.2011 o 20:42 | (upravené 11.4.2011 o 20:48) Karma článku: 8,12 | Prečítané:  1483x

Minulý týždeň zomrela jedna veľmi výrazná osobnosť slovenského folklóru; Jozef Majerčík. Asi preto dávali včera na Dvojke film „Balada o Vojtovej Maríne". Snímka z roku 1964 bola režijným debutom Martina Ťapáka na motívy poviedky poľského avantgardného prozaika Tetmajera. V hlavných úlohách sa okrem Jozefa Majerčíka predstavili aj národný umelec Karol Legény Zachar, zaslúžilý umelec Ivan Mistrík a Heda Melicherová. Dej filmu bol zasadený do goralskej hornej Oravy a rozprával príbeh Jaška, muzikanta s dobrým srdcom, ktorý sa nešťastne zaľúbil do mlynárovej dcéry Maríny.  

V samotnom závere filmu, keď pred sobášom s iným mužom prišla Marína za Jaškom odznelo v dialógu niekoľko viet, ktoré podľa môjho názoru stoja za úvahu a nepochybne patria medzi pamätné výroky slovenskej kinematografie:

Jašek: Rada ho?
Marína: Nie. Ale taká som jak očarená...
Jašek: Ty? Bol by ťa na rukách nosil! Ležal ti pri nohách! Ako verný pes!
Marína: Mne sa vidíš, to nepáči. Si mäkký.
Jašek: A ten ti je lepší, čo ťa bude biť?
Marína: Ale je chlap!

A tu by som sa rád odklonil od samotného deja filmu (ktorý vlastne ani nemal byť predmetom tohto príspevku, ale bolo ho nutné spomenúť pre uvedenie do „deja") a zamyslel sa nad tými slovami.

Je to pre mňa absolútne nepochopiteľné, ale ženy priťahujú typy mužov, o ktorých vedia, že na ne nikdy dobrí nebudú. Na druhej strane, takí ktorí by pre nich spravili prvé aj posledné ostávajú na pokraji ich záujmu. Keďže podľa tvrdení takmer všetkých mojich známych patrím do skupiny druhej, je možné, že moje slová budú zaujaté. Ale nech sa na to pozerám z ktoréhokoľvek logického uhla, neviem nájsť jediný rozumný dôvod, prečo by zdravo zmýšľajúca osoba uprednostnila arogantného a namysleného chlapa, o ktorom vopred vie že jej bude ubližovať bez akýchkoľvek výčitiek, pred niekým, kto by jej bol ochotný zniesť aj modré z neba.

Všetci dobre vieme, že dej filmu rozhodne fikcia nie je a podobné príbehy sa odohrávajú na dennom poriadku. Akoby ľudí dobro už vôbec nepriťahovalo...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Trumpizmus. Politický smer, ktorým sa neriadi ani Donald Trump

Medzi republikánmi po týchto voľbách už neplatí konsenzus z Reaganovej éry, že strana by mala byť konzervatívna.

KOMENTÁRE

Štartuje nová éra Ameriky, Trump sa stáva prezidentom

Časť sveta sa bude s obavami prizerať, ako napĺňa volebný slogan.


Už ste čítali?